Spendrups vision är att vara ett bryggeri i världsklass. Vår mission är att med kreativ kraft, långsiktigt ansvarstagande och passion skapa smakupplevelser och relationer i världsklass.
Vill du jobba med att stärka Spendrups kommunikativa förmåga och närvaro? Kommunikationsavdelningen växer och behöver förstärkning med en kollega som jobbar lokalt med medarbetar- och externkommunikation samt vår besöksverksamhet.
AvdelningenKommunikationsavdelningens uppgift är att vårda och utveckla Spendrupsvarumärket genom egna och andras kanaler. Vi arbetar med att skapa intressant och relevant kommunikation som engagerar medarbetare och omvärld och vi jobbar nära såväl produktionen och HR som marknad och sälj. Vi har ett redaktionellt arbetssätt och målsättningen att med lekfullhet och precision skapa bästa möjliga genomslag med begränsade resurser.
Med några av Sveriges starkaste dryckesvarumärken i huset, en passion för smakupplevelser och bryggarhantverk i fjärde generationen finns många berättelser vi vill dela med oss av. Hållbarhetskommunikation hör också till kommunikationsavdelningen och är ett av våra viktigaste teman att driva och kommunicera kring.
UppdragetTjänsten är ny och är uppdelad i en del kommunikation och i en del besöksverksamhet. Den övergripande uppgiften för tjänsten är att stärka Spendrups Bryggeris kommunikativa förmåga och närvaro internt och extern i framförallt lokala och regionala sammanhang. Du kommer även att ha det övergripande ansvaret för drift och utveckling av besöksverksamhet i Grängesberg i rollen som besökskoordinator.
Som kommunikatör jobbar du mot våra lokala och regionala mediarelationer och samhällskontakter. Du planerar, producerar och distribuerar nyheter till interna och externa intressenter. Exempelvis material till vårt intranät, digitala infoskärmar samt hemsida.
Som besökskoordinator ansvarar du för driften och utvecklingen av besöksverksamheten. Du samordnar besök, inför, under och följer upp efteråt. Du kommer att ha ett team av guider till din hjälp vid besök som du även ansvarar för att koordinera inför och under besök.
Som en del av kommunikationsavdelningen kommer du att vara en del av Spendrups redaktionella arbete och verka som samordnare av den lokala ”korrespondentgruppen” i Grängesberg.
Din profilSom person är du handlingskraftig, du tar ansvar för uppgifter och driver processer vidare. Du är lösningsorienterad, ser problem och möjligheter samt jobbar för förbättring och utveckling t.ex. av besöksverksamheten. Du har lätt för att ta kontakt med människor och bygger långsiktiga relationer såväl internt som externt. Du har koll på lokalmedier och omvärldsbevakar. Vi ser det som en fördel om du har kunskap om varumärkesbyggande och förståelse för marknad för att se hur vi som företag kan figurera i olika mediesammanhang.
Vi erbjuder digVi tar tacksamt emot ditt CV samt personliga brev där du beskriver dina kompetenser och erfarenheter.
Som ett led i att säkerställa hög kvalitet på våra rekryteringsprocesser vill vi uppmärksamma sökande att slutkandidater efter sitt godkännande kommer att omfattas av en bakgrundskontroll.
Samtliga tjänster på Spendrups omfattas av kollektivavtal vilket ger dig avtalsenliga villkor gällande semester, lön, pension, sjukfrånvaro etc. De avtal vi går under är Unionen, Sveriges Ingenjörer, Ledarna och Livsmedelsarbetareförbundet.
Sista ansökningsdag: 3 november
Tillträdesdag: efter överenskommelse
Varaktighet/arbetstid: tillsvidare/heltid
Placeringsort: Grängesberg
14-04-2025
Ange nedan vart du önskar arbeta och glöm inte bort att ange din e-postadress!