Vi etablerar nu en ny enhet, AML Middle Office, inom Svensk Bankverksamhet och söker engagerade medarbetare till vår organisation som kommer att bestå av analytiker och specialister inom Anti Money Laundering (AML) och Know Your Customers (KYC) mot både privat- och företagskunder.
I rollen som AML Analytiker kommer du i huvudsak att arbeta med analys och riskbedömning av företagskunder under hela den så kallade kundlivscykeln. Du ansvarar för en eller flera delar med analys- och kundriskbedömningar avseende våra komplexa ärenden. Analysen syftar till att utreda huruvida misstänkta transaktioner kan vara penningtvätt eller finansiering av terrorism. I de fall analysarbetet leder till stärkt misstanke tar du beslut om mitigerande åtgärder inom ramen för AML-analytikerns eget mandat. Du dokumenterar analyser och åtgärder på ett kvalitativt sätt enligt standardiserade EDD-mallar. Du ingår i team tillsammans med andra AML-analytiker som leds av AML-specialister.
För att trivas i rollen bör du ha hög analytisk förmåga och kunna förstå kundens affärsupplägg. Du bör ha kunskap om hur bankens tjänster och produkter kan utnyttjas i olika penningtvättsupplägg och för olika penningtvättssyften. Vidare behöver du känna dig bekväm med att samverka och självständigt söka kontakt med olika samverkanspartners i syfte att utreda enskilda kundförhållanden och risk utifrån ärendets karaktär och komplexitet.
Vår målsättning är att bygga en organisation som präglas av stark teamkänsla med hög ambition, leveransfokus och en tydlig förväntansbild på vad vi tillsammans ska åstadkomma. För oss är teamen nyckeln till framgång, tillsammans kan vi flytta berg.
Alla chefer på Middle Office är engagerade, positiva och drivna ledare och vi är övertygade om att när vi har roligt tillsammans på jobbet så gör vi ett bättre arbete. Känner du att det här låter spännande, utmanande och roligt – sök!
Vi kan komma att påbörja urvalet under ansökningstiden och välkomnar din ansökan så snart som möjligt.
Inte något för dig? – tipsa en kollega om jobbet!
Vi har gjort vårt medieval för rekrytering och undanber oss därför kontakt med annonssäljare eller säljare av andra rekryteringstjänster.
02-04-2025
Ange nedan vart du önskar arbeta och glöm inte bort att ange din e-postadress!