Inaktiv platsannons

Medarbetare till Customer Management Back Office Private i Stockholm

Om tjänsten

Om jobbet

Rollen som försäkringshandläggare innebär att du varje dag stöter på nya utmaningar. Vi hanterar produkterna Tjänste- Privatpension, Kapitalförsäkring, Avtalspension och Livförsäkring. Fokus ligger på att hantera kundärenden på ett effektivt och kvalitetssäkert sätt med hög kundnöjdhet.

Kompetenser som krävs för att lyckas i rollen

Det är viktigt att du tidigare har arbetet med ovanstående försäkringar och en stor fördel om du har kunskaper i vårt försäkringssystem "Inca". Du bör ha erfarenhet och tycka om administrativt arbete och ha goda kunskaper om hur kunden ska få det där lilla extra av oss.

Möjliga nästa karriärsteg
  • Testarbete av vårt försäkringssystem
  • Verksamhetsutveckling
  • Produktutveckling
  • Funktionsansvarig "Teamleader"
Varför jobba med mig och mitt team? - Lotte Zetterblom 

Vi är ett engagerat gäng på 16 personer. Alla arbetar tillsammans i teamet mot gemensamma uppsatta gruppmål.
För att hela tiden möta kunden arbetar vi ständigt tillsammans med förbättringar som gör vår vardag effektiv och mer kundvänlig.
Vi är många olika personer i gruppen och det är viktigt för oss att hitta ett bra sätt att kommunicera och hantera olika frågeställningar som dyker upp varje dag.

Mitt mål är att få mina medarbetare och kollegor runt omkring mig att våga utmana sig själv varje dag och med det växa och våga ta ett större ansvar.

Genom att utmana mina medarbetare och kontinuerligt följa upp deras egna uppsatta mål, lyckas vi ofta ta små eller stora steg framåt. För mig är det viktigt att vi har en rak kommunikation och kan lyfta stort som smått inom gruppen. Jag är inte rädd för att ta tag i konflikter och det är viktigt för mig att vi ger både positiv- och konstruktiv feedback i våra dagliga möten med varandra.

Som chef är jag spontan, gillar att blicka framåt och prova på nya saker tillsammans med gruppen. Det är också viktigt för mig att ha roligt på arbetet och jag hoppas att det smittar av sig. Bestämma sig för en intuition om hur man vill att dagen ska vara är ett bra trix jag alltid använder. Jag har min bakgrund i idrottens värld och har hämtat mycket av min inspiration därifrån.

Vi kan komma att påbörja urvalet under ansökningstiden och välkomnar din ansökan så snart som möjligt.

Inte något för dig? – tipsa en kollega om jobbet!

Vi har gjort vårt medieval för rekrytering och undanber oss därför kontakt med annonssäljare eller säljare av andra rekryteringstjänster.

 

Publicerad den

09-07-2025

Extra information

Status
Stängd
Ort
Stockholm
Typ av kontrakt
Heltidsjobb (förstajobb)
Typ av jobb
Kontor / Administration , IT
Körkort önskas
Nej
Tillgång till bil önskas
Nej
Personligt brev krävs
Nej

Stockholm | Kontor / Administration | IT | Heltidsjobb (förstajobb)