Inaktiv platsannons

Butikschef – Stora Coop Spånga

Om tjänsten

Vi öppnar en ny butik: Stora Coop Spånga!

Välkomnande, inspirerande, ansvarstagande & modiga är våra värdeord, stämmer dessa in på dig ? Älskar du mat och har du en matglädje som du gärna vill förmedla till både kunder och medarbetare?

Nu söker vi dig med erfarenhet av att leda och utveckla team i en snabbrörlig och resultatorienterad miljö till vår butik Stora Coop Spånga. Du brinner för att skapa starka team som levererar resultat och ett kundmöte i världsklass! Är du redo?

Vi erbjuder dig:

Som Butikschef kommer du att ansvara för butikens alla delar; med kundnöjdhet, försäljning och ständig förbättring i fokus. Det mest centrala i rollen är att leda och coacha medarbetarna så att alla delar av butiken ger ett attraktivt intryck till kunden.

I ditt arbete ingår att:

  • Agera och driva butiken med guidning av våra värdeord
  • Skapa den bästa kundupplevelsen i butiken med matglädje och inspiration
  • Med genomförandekraft och affärsmannaskap leverera resultat utifrån butikens mål och nyckeltal
  • Initiera, leda och driva olika initiativ för att förbättra lönsamhet och resultat
  • Genom ett coachande och kunddrivet ledarskap utveckla ett väl fungerande team som brinner för kundmöte, mat och försäljning
  • Arbeta aktivt med hållbara val i butik

Tjänsten är en tillsvidareanställning på heltid, 40 timmar i veckan. Start enligt överenskommelse. Provanställning tillämpas.

Vem söker vi:

För oss på Coop är det viktigt att ständigt lära oss av varandra för det är genom utveckling vi skapar resultat! Till oss på Coop tar du med dig:

  • Erfarenhet från ledande befattning inom detaljhandel och/eller hotell- och restaurangbranschen
  • Dokumenterad erfarenhet av att leda och utveckla team samt förbättringsarbete
  • Arbeta genom dina medarbetare för att nå uppsatta mål

Det är meriterande om du har en högskoleutbildning eller utbildning inom coaching/ledarskap. Även utbildning eller kunskap och erfarenhet från försäljning och service är meriterande. Flerspråkighet och intresse/erfarenhet av olika kulturer är också meriterande.

Som person behöver du tycka om att bygga förtroende i ett team och drivas av att motivera och inspirera medarbetarna till att nå uppsatta mål.

Genom dina personliga egenskaper och erfarenheter är du med och bidrar till en arbetsplats där vi tar hand om varandra, våra kunder och vårt samhälle. Välkommen till Coop!

Kontaktpersoner

Viktor Lund | Försäljningschef

Urval sker löpande och tjänsten kan komma att tillsättas före sista ansökningsdatum. Vi ser fram emot din ansökan!

Publicerad den

11-04-2025

Extra information

Status
Stängd
Ort
Spånga
Typ av kontrakt
Deltidsjobb
Typ av jobb
Detaljhandel
Körkort önskas
Nej
Tillgång till bil önskas
Nej
Personligt brev krävs
Nej

Spånga | Detaljhandel | Deltidsjobb