Ny! Bli en av de första att ansöka

Sommarvikariat På Coop Logistik – Frysterminal I Enköping

Letar du efter ett utmanande jobb som Sommarvikariat På Coop Logistik – Frysterminal I Enköping? Läs vidare!

Om tjänsten

Sommarvikariat på Coop Logistik – Frysterminal i Enköping

Vi söker nu engagerade medarbetare till vår frysterminal för sommarvikariat mellan juni och augusti.

Om du är ansvarsfull, noggrann och trivs i ett fartfyllt arbete är detta ett ypperligt tillfälle för dig!

Om jobbet:
Som medarbetare på vår frysterminal arbetar du med plock av frysvaror i en miljö på -30°. Du blir en viktig del av teamet och bidrar till att våra kunder får högkvalitativ service. Med hjälp av vårt voice-system (pick by voice) och expeditionstruckar expedierar du dagliga orders till butik och säkerställer kvaliteten. Detta är ett jobb där dina fysiska färdigheter och ditt driv sätts på prov. Om du är målmedveten, vill utvecklas och inte räds utmaningar är detta en perfekt möjlighet!

Vi söker 20 engagerade lagspelare för sommarvikariat med chans till förlängning.

Arbetsuppgifter:

  • Plocka och packa varor
  • Truckkörning
  • Hantering av varor i frysterminalen
  • Säkerställa att alla rutiner och säkerhetsföreskrifter följs

Vi erbjuder:

  • Stimulerande och lärorikt arbetsklimat
  • Möjlighet att vara en del av ett engagerat och hjälpsamt team
  • Lön enligt kollektivavtal: konkurrenskraftig fast lön, OB, 10% frystillägg samt möjlighet till övertidsersättning
  • Möjlighet till förlängd anställning efter sommaren

Vi söker dig som:

  • Har en god arbetsmoral och är noggrann
  • Är minst 18 år
  • Är flexibel och kan hantera ett högt tempo
  • Kan arbeta i en miljö på -30°
  • Har erfarenhet av lagerarbete eller har viljan att lära dig
  • Tycker om ett rörligt och fysiskt arbete
  • Har god fysik och förutsättningar att arbeta med repetitiva uppgifter och tunga lyft
  • Har ett bra siffersinne, flytande svenska i tal och skrift och kan ta instruktioner via voiceutrustning
  • Har truckkort med behörighet A1

Arbetsmiljö och säkerhet

Coop erbjuder en arbetsmiljö som är fri från alkohol och droger. Vi genomför därför drogtester vid nyanställning samt slumpvisa alkohol- och drogtester löpande. Utöver referenstagning kommer slutkandidater att genomgå drogtest och bakgrundskontroll innan anställning blir aktuell.
Urval och intervjuer sker löpande under ansökningstiden, så tveka inte att skicka in din ansökan redan idag!

Vi värdesätter mångfald
Vi vill att vår frysterminal ska vara en arbetsplats där människor med olika bakgrunder och erfarenheter trivs och utvecklas. Vi arbetar aktivt för att bredda mångfalden i teamet och välkomnar därför dig som är nyfiken på rollen och som tror att du skulle trivas hos oss.
Det viktigaste är att du har rätt driv och vilja att bidra till vårt arbetslag.

Digital intervju med Hubert – första steget i rekryteringen

Som en del av rekryteringsprocessen för sommarvikariatet på Coop Frysterminal använder vi det digitala verktyget

Hubert

.
Direkt i din ansökan får du en

textbaserad intervju

med öppna frågor som är relevanta för jobbet. Du svarar i din egen takt – det är alltså ingen videointervju.
Det är viktigt att veta att Hubert

inte ersätter en personlig intervju

utan är ett första steg i urvalsprocessen. Om du går vidare ser vi fram emot att träffa dig för ett samtal.

Vi ser fram emot din ansökan!

Publicerad den

04-03-2026

Extra information

Status
Öppen
Önskad utbildningsnivå
Grundskola
Ort
Enköping
Typ av kontrakt
Heltidsjobb (erfaren)
Typ av jobb
Logistik / Transport
Körkort önskas
Nej
Tillgång till bil önskas
Nej
Personligt brev krävs
Nej
Språk
Svenska

Enköping | Logistik / Transport | Heltidsjobb (erfaren) | Grundskola

Ansök nu

Dela jobbannonsen