Inaktiv platsannons

DHL Freight söker: Terminalarbetare till terminalen i Rosersberg i Rosersberg, Stockholm, Sweden

DHL Express är världens ledande leverantör av internationella expresstransporter och nu söker vi dig som vill vara med och måla världen gul. Bli en i vårt team! Alla våra medarbetare är utbildade och certifierade internationella specialister.

Om tjänsten

Vilka är vi?

DHL är marknadsledande inom logistikbranschen och är ”logistikbolaget för hela världen”. DHL erbjuder expertis inom internationell express-, flyg- och sjöfrakt, väg- och tågtransport, kontraktslogistik samt internationella brevtjänster. Med ett globalt nätverk som består av mer än 220 länder och territorier och med 470 000 medarbetare över hela världen erbjuds kunder högsta kvalitet kombinerat med god lokal kännedom. Allt för att på bästa sätt kunna tillgodose kundens behov av tjänster som täcker hela varuflödeskedjan. DHL tar sitt sociala ansvar genom att löpande arbeta med åtgärder för att minska klimatpåverkan och genom att bidra med katastrofhantering samt utbildning. DHL i Sverige har ca 4000 medarbetare och 60 kontor, terminaler och stationer runt om i Sverige. Våra kunder är viktiga för oss och varje kontakttillfälle som en kund har med DHL ska vara kopplad till en positiv känsla.

Till terminalen i Rosersberg söker vi nu 3 stycken terminalarbetare till kvälls/OB-skiftet.

Tjänsten är en tillsvidareanställning på deltid, 25 timmar i veckan.

Arbetstider mån-fre 15:00-20:00

Vad erbjuder vi dig?

På DHL har vi massor att vara stolta över. Men det vi är mest stolta över är våra medarbetare. Och som medarbetare på DHL har du möjlighet att upptäcka och utveckla dina starka sidor.  Ta chansen att vara en del av vårt skickliga globala team.  Som en del av världens ledande logistikföretag har du möjlighet att vidga dina vyer och uppnå resultat tillsammans med de bästa i branschen. Allt vi kräver från dig är ditt engagemang, att du tror på dig själv och att du har vad som krävs för att utföra jobbet!

Huvudsakliga arbetsuppgifter

  • Lastning & lossning av gods

  • Sortering, kodning, kontroll och plastning av gods

  • Avvikelsehantering och hantering av fraktdokument

  • Truckkörning

  • Datorhantering

  • Arbete med skadeförebyggande åtgärder

  • Hantering av vårt Avigods

    Vem är du?

  • Gymnasieutbildning

  • Truckkort

  • Kunskap i Axfreight, Excel och Word

  • Behärska svenska i tal och skrift

  • Vana att arbeta så väl i team som självständigt

  • Ansvarsfull, ordningsam och tar egna initiativ

  • Positiv och serviceinriktad

  • B-Körkort

    DHL är ett globalt företag och för oss är det viktigt att det återspeglas i våra medarbetare. Vi strävar efter att skapa en jämställd och mångkulturell arbetsplats.


Publicerad den

30-04-2025

Extra information

Status
Stängd
Ort
Rosersberg, Stockholm, Sweden
Typ av jobb
Logistik / Transport
Körkort önskas
Nej
Tillgång till bil önskas
Nej
Personligt brev krävs
Nej