Nordens ledande medieföretag med över 200 års erfarenhet av mediemarknader i förändring. Vi söker nu dig som är villig att hjälpa oss utveckla vår verksamhet.
Android-utvecklare till Expressens appteam
Vi söker en utvecklare med intresse för Android-utveckling som vill bli en del av Expressens appteam! Vi i teamet samarbetar mycket genom mobbprogrammering & refinements. Vi jobbar frekvent med iOS-kollegorna, UX-designers, produktägare, analytiker samt nära våra utvecklingsredaktörer. Om du har arbetat med TDD förut gillar vi dig redan. Vi är ett agilt gäng, som ständigt söker att förbättra våra processer.
Om Expressen Lifestyles Utvecklingsavdelning
Vi värnar om det fria ordet och demokratin, att stärka den oberoende journalistiken och nå ut med innehåll till så många som möjligt, så snabbt som möjligt. Vår sajt når ca 6 000 000 användare/vecka, apparna når 850 000 och vi har över 30 000 000 starter/vecka i vår TV-spelare.
Alla teamen på Expressen Lifestyle är självorganiserande, tvärfunktionella och jobbar tillsammans med resten av Bonnier News för att leverera nyheter runt om i Sverige! Du bygger lösningar från idé till leverans med hjälp av data, användbarhetstester och designstudio-möten där alla tillsammans skissar på idéer, A/B tester m.m.
Om teamet (APP)
Idag består app-teamet av tio personer. Det är tre Android-utvecklare, tre iOS-utvecklare, en backend-utvecklare, en designer, en UX:are samt en produktägare. Teamets tech-stack består av en Native Android app och en Native iOS app, samt flera små node microservices för att hantera dataleverans, push-notiser, featuretoggling, app-konfigurationer, m.m. Vi gillar att jobba tillsammans genom mobb-design och par/mobb-programmering, både för att kompetensutveckla och för att hitta de bästa lösningarna för problemen vi ställs inför.
Vad du kommer att göra
I appteamet kommer du som Android-utvecklare, utöver att jobba med Kotlin, få jobba med push-services, node-api:er, och Figma. Vi tar tillsammans ansvar för att våra projekt fungerar på bästa sätt.
Vi gillar Clean Code, och förstår att de bästa lösningarna inte bara består av snygg kod, utan även av lättläst kod. Vi gillar att ses på kontoret och göra roliga sidoprojekt på våra Hackfredagar som ofta resulterar till tickets i vår produkts backlog.
Helst har du erfarenhet av
Det är meriterande om du har arbetat med Javascript tidigare då app-teamet driver egna API:er & Services.
Teamet jobbar idag med:
Kotlin
Recyclerview
Compose
Retrofit
Mockito
Dependency injection (Koin)
Javascript (Node)
Vi ser gärna att du
har tidigare erfarenhet av Androidutveckling
gillar att par-/mobbprogrammera
har bra kommunikationsförmåga
är van vid att arbeta med sajter med höga prestandakrav
Så här ser processen ut
Steg 1: Någon av våra kollegor i Talentteamet kontaktar dig för en kortare telefonavstämning. Om vi efter det tycker att det känns som en potentiell matchning från bådas sida går du vidare till nästa steg.
Steg 2: Du får träffa våra Team managers, samt appteamets utvecklare. Vi berättar om avdelningen, hur vi jobbar och lite generellt om våra produkter och team. Du får berätta om dig själv, din tekniska bakgrund och erfarenhet, samt vad som är viktigt för dig för att du ska trivas på en arbetsplats.
Steg 3: Nästa steg är att du genomför ett tekniskt case. Du blir presenterad en problemställning i sittande möte. Du förväntas dela din skärm och presentera samtidigt som du skriver din kod. Två utvecklare är med för att höra hur du resonerar, samt agera bollplank till dig vid behov. Du får Googla hur mycket du vill och vi uppmanar dig att tänka högt och göra precis som du gjort i ett jobbsammanhang då du parprogrammerar.
Steg 4: Om vi klickar och båda parter känner att det är en bra match ger du oss två referenser och godkänner att vi hämtar in en bakgrundskontroll.
Steg 5: Du får ett erbjudande om anställning.
Som anställd på Bonnier News får du bland annat ett generöst årligt friskvårdsbidrag, pensionsspar och tillgång till en förmånsportal med mängder av rabatter och erbjudanden.
Expressen Lifestyle vill ta tillvara de kvaliteter som en jämn könsfördelning och kulturell mångfald tillför verksamheten. Vi välkomnar dig till en utvecklingsavdelning med hög laganda där vi hjälps åt med de utmaningar som uppstår i verksamheten.
Vi värnar om det fria ordet
Mediesveriges starkaste varumärken
Vi leder den digitala förändringsresan
Hos oss fortsätter du alltid att utvecklas
Stort engagemang och framtidstro i alla bolag
Frihet under ansvar gällande arbetsuppgifter
16-06-2025
Ange nedan vart du önskar arbeta och glöm inte bort att ange din e-postadress!